Strona główna

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

W dniu 29 października 2015 roku gościem w naszym przedszkolu był Ratownik Medyczny – pan Jacek Rydzewski. To było nie tylko bardzo miłe, ale przede wszystkim bardzo ważne spotkanie, w którym udział wzięły wszystkie dzieci 5 letnie.

            Celem zajęć przeprowadzonych przez ratownika było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

 Na samym początku pan Jacek pokazał dzieciom jak wygląda strój, w którym pracuje, na co dzień i wytłumaczył, dlaczego jest koloru czerwonego. Wyjaśnił również, na czym polega jego praca. Następnie przedszkolaki miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, skaleczeń, zasłabnięć i złamań. Dzieci uczyły się, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych.

W trakcie prowadzonych zajęć dzieci obserwowały, w jaki sposób należy prawidłowo wykonać opatrunek medyczny oraz zapoznały się z dostępnymi środkami opatrunkowymi. Ponadto przedszkolaki miały możliwość bandażowania i usztywniania (za pomocą szyny) swoich kończyn. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się "małymi ratownikami".

Mamy nadzieję, że spotkanie to pomogło zaszczepić w dzieciach ideę konieczności pomocy osobom potrzebującym i że nasi wychowankowie już nigdy nie przejdą obojętnie obok człowieka potrzebującego ratunku i będą wiedzieli jak mogą mu pomóc. Dzięki takiej lekcji przedszkolaki nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

Naszemu Gościowi – Panu Jackowi Rydzewskiemu – bardzo dziękujemy za przybycie do naszego przedszkola.