Przedszkolacy w operze

Opera kojarzy się zarówno dorosłym, jak i dzieciom z miejscem, w którym należy przyjąć właściwą postawę – elegancko się ubrać, kulturalnie się zachowywać – z zaangażowaniem oglądać i słuchać gry aktorskiej, z której każdy wynosi coś dla siebie i często przekłada i wdraża w życie codzienne. Kierując się tym faktem starszaki z Przedszkola Miejskiego Nr 2 uczestniczyły w wycieczce autokarowej do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, aby mieć styczność z kulturą żywego słowa w czasach komputeryzacji i nowoczesnych technologii. Dzieci obejrzały tam bajkę muzyczną pt. ,,Adonis ma gościa".

Przedstawienie opowiadało o wspólnym, z chwilowej konieczności, życiu dwóch odmiennych osobowości: Adonisa – przepięknej, ale zadufanej w sobie, rozkapryszonej papugi, której, do złotej klatki będącej jej królestwem los wrzucił jakże czarną, jakże pospolitą, ale i jakże niezależną wronę: Węgla. Spektakl pięknie ukazał przedszkolakom możliwość ujrzenia w kimś innym, odmiennym, różnym nie kogoś, kto jest zagrożeniem, ale kogoś, kto pozwoli nam spróbować myśleć inaczej, zwrócić uwagę na inne cechy, wybrać inne zalety. Pokazał, że można różnie żyć, nie przeszkadzając ani nie narzucając swoich jedynie słusznych przemyśleń innym. Dzieci przekonały się, że mogą od kogoś się również czegoś nauczyć, zrozumieć inność, a nawet pomimo wielu różnic zaprzyjaźnić. Dzieci z zainteresowaniem podziwiały grę aktorską, kostiumy oraz bogatą scenografię. Dużo pozytywnych przeżyć dostarczyła dzieciom także oprawa muzyczna. Podczas przedstawienia przedszkolaki z radością uczestniczyły we wspólnych zabawach, śpiewie i tańcu z bohaterami bajki.

Wizyta w filharmonii rozbudziła wśród dzieci zamiłowanie do kultury żywego słowa. Czas spędzony podczas wycieczki stał się okazją do rozwijania odczuć estetycznych, rozbudzania ciekawości poznawczej i umiejętności kulturalnego zachowania się. Wspaniałe humory towarzyszyły dzieciom zarówno w drodze powrotnej, jak i do końca pobytu w przedszkolu, a także w domu. Adonis i Węgiel stali się ulubieńcami młodej widowni i myślę, że ich postawa i silna osobowość pozostaną na długo w dziecięcej pamięci.