Robimy palmy wielkanocne

Z obchodami świąt Wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych. Do dzisiaj istnieje piękny zwyczaj robienia i święcenia palm wielkanocnych. Tradycja chrześcijańska łączy go z wjazdem do Jerozolimy Chrystusa, witanego przez Żydów gałązkami palmy, będącej symbolem odradzającego się życia.

Dzieci z naszego przedszkola kultywują zwyczaj własnoręcznego tworzenia palm. Wspólnie z rodzicami w domu lub z nauczycielkami w przedszkolu powstają niepowtarzalne palmy. Do ich wykonania używane są różnego rodzaju materiały: bibuła i zrobione z niej kwiaty oraz liście, kolorowy papier, wstążki, zasuszone kwiaty, gałązki tui, a nawet bazie. Gotowe już palmy biorą udział, w corocznym Konkursie na Wykonanie Palmy Wielkanocnej w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Każdy uczestnik zobowiązany jest uczestniczyć ze swoja palmą we Mszy Świętej w Niedzielę Palmową w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu.

Tworzenie palm niesie za sobą wiele korzyści: doskonali umiejętności manualne naszych małych podopiecznych, daje poczucie satysfakcji z osiągnięcia sukcesu, zdobycie dodatkowej wiedzy i nowych umiejętności przez dzieci, doskonalenie kreatywności, nabywanie umiejętności współdziałania i pracy w grupie, promocje przedszkola w środowisku lokalnym.

Sami jako już dorośli wiemy że najlepiej pamiętamy to czego sami doświadczyliśmy, dlatego staramy się na tej samej podstawie uczyć i pracować z naszymi dziećmi. Wspólne wykonanie palm wprowadziło nas wszystkich w przedświąteczny nastrój, a efekt wspólnej pracy był dla wszystkich zaskakujący i przede wszystkim piękny. Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu!