Kod pasiasty

W kalendarzu przedszkolnym istnieje taki czas, który wymaga specjalnego kodu ubioru dla wszystkich tam przebywających. Biało – czerwone paski są elementem rozpoznawczym tych, którzy identyfikują się z bohaterką serii książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak – Basi. Jej system wartości jest inspiracją dla serii działań, podejmowanych przez nauczycieli przedszkola.

Najważniejszą wartością i przesłaniem głównej bohaterki jest przyjaźń. W tym duchu przedszkolaki urządzają wspólne tańce, konkursy, zagadki i w ogóle wszelkie zabawy. Zabawy, zwane „balem pasiastych” łączą wszystkie grupy pokoleniowe, bowiem do czytania przygód Basi są angażowane osoby dorosłe.

Ważnym przekazem książki jest akceptacja inności. Choć jedna z przygód o Basi traktuje o tolerancji odmiennych kultur, to tutaj dzieci uczą się wspólnej zabawy z osobami odmiennymi fizycznie. Wszak wszyscy mają jakieś ułomności, więc należy na równi traktować osoby niepełnosprawne, będące częścią naszego społeczeństwa. Przez zabawę, naukę wierszy, czytanie historii o Basi dzieci wzrastają w ważnych dla społeczeństwa wartościach.