Strona główna

Starszaki na tropach historii swego miasta

W ramach realizowanego w grupie VI programu edukacji regionalnej „Wysokie Mazowieckie – moja mała Ojczyzna” dzieci wraz z paniami wyruszyły poznawać historię swego miasta do Izby Ziemi Wysokomazowieckiej znajdującej się w Miejskim Ośrodku Kultury. Izba pamięci powstała w 2007 roku z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Miasta Wysokie Mazowieckie. Celem wycieczki było poznanie historii miasta Wysokie Mazowieckie w różnych okresach.

 Po Izbie oprowadzał gości oraz skrupulatnie opowiadał o wszystkich faktach pan Kazimierz Dąbrowski.  Dzieci dowiedziały się, że miasto od ponad 500 lat posiada prawa miejskie oraz tego, kto na przestrzeni wieków i lat pełnił władzę w mieście. Starszaki utrwaliły sobie także wygląd herbu miasta oraz powiatu, który od niecałego roku funkcjonuje w nowej odsłonie. Zwiedzający dowiedzieli się także o pracach lokalnych twórców – malarzy, pisarzy oraz z zaciekawieniem oglądały eksponaty znajdujące się w gablotach z czasów I i II wojny światowej. Uwagę dzieci przyciągnęły przedmioty używane w dawnych czasach – żelazko na węgiel, maselnica, waga czy kołowrotek do przędzenia wełny. Dodatkową atrakcją szczególnie dla chłopców okazała się możliwość przymierzenia hełmów strażackich metalowych i plastikowych.

Po zgłębieniu historii miejsca swego zamieszkania dzieci z radością pokonały drogę powrotną do przedszkola i myślę, że w niejednym domu tego wieczora padło pytanie w stronę rodziców:, „Kto to był huzar?”, „Do czego służyła maselnica?”, „Czy wiesz, jak wygląda herb powiatu?” Na pewno ku zdziwieniu rodziców dzieci znały odpowiedzi na te pytania, a wycieczka rozbudziła wśród małych historyków chęć poszukiwania odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące miasta Wysokie Mazowieckie. I kto teraz powie, że wycieczki nie kształcą?!