Strona główna

Przedszkolaki w lesie

Lato poszło, przeminęło…

Wrzesień z wiatrem liście niesie…

Czas się wybrać na wycieczkę!

Przewodnikiem będzie jesień.

Dzieci z naszego przedszkola, co roku jesienią wraz z nauczycielkami wyjeżdżają na "żywe" zajęcia w terenie, czyli do lasu. Wszystkie pięciolatki i sześciolatki z nauczycielkami, zaraz po śniadaniu wyjechały autokarami na wycieczkę do lasu. Celem wizyty w lesie, było sprawdzenie, czy "pani Jesień" już do niego zawitała, bezpośrednia obserwacja piękna jesiennej przyrody, uwrażliwianie na piękno jesiennego krajobrazu. 

   Na miejscu na przedszkolaków czekali pracownicy Nadleśnictwa Rudka. Każda grupa wraz ze swoimi paniami i pracownikami Nadleśnictwa poszła na spacer po lesie poszukiwać śladów jesieni. Pracownicy Nadleśnictwa pokazali dzieciom, czym różnią się poszczególne gatunki drzew, a także jak odróżnić drzewo liściaste od iglastego. Opowiadali o przygotowaniach zwierząt do zimy. Przedszkolaki dowiedziały się także, dlaczego niektóre drzewa w lesie są wycinane, zobaczyły jak wyglądają rośliny zaatakowane przez szkodniki. 

         Wycieczka taka - to obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin, zwierząt, oraz wspaniałe przeżycia dla dzieci. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic: np. poznały czyścicieli lasu (mrówki, żuka gnojowego). Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste,  krzewy, mchy i runo leśne, słuchały odgłosów lasu. Na koniec czekały na nich kiełbaski i ognisko przygotowane przez rodziców.

        Dzieci podczas pobytu w lesie zachowywały się cicho i spokojnie, pamiętając, że las jest domem dla zwierząt i roślin, a ludzie są tu tylko gośćmi.