Strona główna

Opera uczy zrozumienia dla inności – czyli wycieczka naszych przedszkolaków na przedstawienie „Adonis ma gościa”.

      10 listopada 2016 roku był ważnym dniem dla  przedszkolaków z grupy V, VI i VII naszego przedszkola, bo właśnie tego dnia prawie 90 dzieciaczków wraz z opiekunami wybrało się do Opery i Filharmonii Podlaskiej na przedstawienie „Adonis ma gościa”.

     Akcja spektaklu rozgrywa się w… klatce dla ptaków. Zamieszkuje ją pewna zadufana w sobie papuga, która nie tylko nic nie wie o otaczającym świecie, ale też zupełnie się nim nie interesuje. Sytuacja ulega zmianie, kiedy do jej spokojnego królestwa trafia niespodziewany gość – ptak, który o prawdziwym życiu wie wszystko…

 Ich spotkanie to zderzenie dwóch różnych charakterów i wizji świata, dlatego jest tak zabawne, ale i pouczające. Jak wytłumaczyć papudze, czym jest wolność? Ona nawet nie wie, że żyje w niewoli. Jak przekonać ją do ucieczki, skoro twierdzi, że jest jej dobrze? Jak się nie kłócić, nie wściekać, nie dąsać? I czy można się zaprzyjaźnić, gdy tak wiele nas różni?

            Przedstawianie obfituje w niespodzianki inscenizacyjne i angażuje publiczność do wspólnego śpiewania. Bo co dwa ptaki, to nie jeden!

            Dzieci podczas trwania spektaklu bawiły się fantastycznie, nie zabrakło zadań dla najmłodszych widzów, razem z aktorami mogliśmy tańczyć i śpiewać, pełno było dobrego humoru i radości. Spektakl pięknie opowiadał o możliwości ujrzenia w kimś innym, odmiennym, różnym nie kogoś, kto jest zagrożeniem, ale kogoś, kto pozwoli nam spróbować myśleć inaczej,  zwrócić uwagę na inne cechy, wybrać inne zalety. Pokazywał, że można różnie żyć, nie przeszkadzając ani nie narzucając swoich jedynie słusznych przemyśleń innym. Czas spędzony w Operze był czasem wykorzystanym bardzo pożytecznie, niosącym wiele ciekawych i pouczających przesłanek z edukacji muzycznej, a przy tym uczący nowych doświadczeń i niosący wiele wrażeń.

Pamiętajmy, być innym to znaczy… mieć inne zalety!