Strona główna

Piękno jesiennego lasu

Dzień 05. 10. 2012 r. był dla naszych przedszkolaków dniem pełnym wrażeń. Dzieci 5-6 letnie z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Wysokiem Mazowieckiem zaraz po śniadaniu wraz z nauczycielami i chętnymi rodzicami wyjechały na jesienną wycieczkę do lasu. Celem naszego wyjazdu było sprawdzenie czy Pani Jesień już do nas na dobre zawitała. W lesie dzieci powitali leśniczy Pan Wiesław Stanisławski oraz rodzice, którzy pod czujnym okiem leśniczego rozpalili ognisko.  

 Pan leśniczy zaprosił dzieci na spacer i w niezwykle ciekawy, przystępny sposób wprowadził dzieci w tajniki jesiennego lasu. Dzieci odbyły ciekawą wycieczkę ścieżką edukacyjną. Obejrzały między innymi budki lęgowe ptaków i nietoperzy, ogromne mrowisko, paśnik dla zwierząt. Dowiedziały się, że las jest miejscem pełnym zwierząt, owadów, ptaków, płazów, roślin, drzew iglastych i liściastych.               

Obejrzały grzyby, mchy, wrzosy rosnące w ich naturalnym środowisku. Dowiedziały się, w jaki sposób można określić wiek drzewa. Dla dzieci aktywny i bezpośredni kontakt z przyrodą był bardzo ważny, żaden obrazek nie pokazałby tego, co bezpośrednia obserwacja, dotyk, eksperymentowanie, porównywanie. Przedszkolaki poznały także ścieżkę zdrowotną, na której z wielkim zaangażowaniem wykonywały zapisane na tabliczkach zadania.                

Na dzieci czekała jeszcze jedna niespodzianka, kiedy zmęczone wróciły na polanę zobaczyły i rodziców, którzy na palenisku piekli kiełbaski. Dzieci z apetytem zjadły je i pieczone w ognisku ziemniaki. Potem była już tylko zabawa. Zdobytą w czasie spaceru po lesie wiedzą dzieci wykazały się odpowiadając na zadawane pytania. Była to dobra okazja do kształtowania postaw proekologicznych dzieci.             

Dużą atrakcją dla dzieci było zbieranie eksponatów leśnych: szyszek, żołędzi, w celu wzbogacenia kącików przyrody w swoich salach. Dzieci zasłużyły także na pochwałę, wiedziały jak należy zachować się w lesie, tak, aby nie ucierpiała na tym przyroda i jej mieszkańcy, za co zostały pochwalone przez pana leśniczego, Pogoda dopisała, było ciepło i świeciło piękne słoneczko. Czas w lesie szybko minął i trzeba było wracać do przedszkola na obiad.  Pan leśniczy otrzymał na pożegnanie narysowane przez dzieci rysunki.Wycieczkę będą upamiętniały zrobione w lesie zdjęcia.