Sprzątanie Świata’ 2013

"Sprzątanie świata" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii.  Do Polski ideę „sprzątania świata” sprowadziła Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka oraz prezes Fundacji Nasza Ziemia i Fundacji „Sprzątanie Świata-Polska”, która gościła we wrześniu w Szkole Podstawowej Nr 1 w naszym mieście.

19 września 5-6 letnie przedszkolaki z naszego przedszkola wzięły udział w „Sprzątaniu Świata”. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem Sprzątamy świat z Ekoludkiem.

Udział dzieci w akcji miał na celu:

• Postrzeganie i zdolność oceny określonych zachowań ludzkich wobec najbliższego otoczenia
  • Rozwijanie troski, o jakość życia na Ziemi
  • Kształtowanie wrażliwości dzieci na otaczające je środowisko
  • Zwrócenie dzieciom uwagi na ogólnospołeczne akcje służące nam wszystkim

Przedszkolaki przybyły na uroczystość wyposażone we własnoręcznie namalowane plakaty, ukazujące naszą planetę piękną, czystą i zdrową. Poznały Ekoludka- przyjaciela przyrody, który wśród naszych dzieci szukał prawdziwych miłośników i przyjaciół naszej planety Ziemi.  Wszystkie dzieci w atmosferze emocjonalnego zaangażowania uczestniczyły w ciekawych zabawach ekologicznych. Okazało się, że stan wiedzy ekologicznej dzieci jest na bardzo wysokim poziomie.  Dzieci doskonale wiedzą, iż należy dbać o czystość środowiska. Znają skutki pozostawiania śmieci w parku, na placu zabaw, w lesie czy na ulicy. Odróżniają środowisko zdrowe od zanieczyszczonego. Prawidłowo oceniają zachowanie ludzi w kontaktach z przyrodą. Wiedzą, co to jest recykling, segregacja śmieci. Potrafią bezbłędnie posegregować śmieci i wrzucić do odpowiednio oznakowanych pojemników.     Nasza uroczystość zakończyła się wspólnym przyrzeczeniem dbania o naszą kochaną planetę.

Dzieci obiecały też być Zielonymi Strażnikami i bacznie pilnować, czy dorośli a szczególnie dzieci potrafią szanować i dbać o naszą Ziemię.