Co powinno niepokoić rodziców w rozwoju mowy małego dziecka

Co powinno niepokoić rodziców w rozwoju mowy małego dziecka 

 • Jeżeli 5 miesięczny maluch nie wydaje innych dźwięków poza płaczem
 • Jeśli roczny maluch nie próbuje mówić, porozumiewa się gestami.
 • Jeśli roczne dziecko nie reaguje na proste polecenia. Idź do taty, podaj misia itp.
 • Jeśli roczne dziecko nie poznaje nowych słów, a jego rozwój mowy się zatrzymał.
 • Jeśli roczny maluch nie reaguje na głos lub zróżnicowane pod względem głośności dźwięki a dodatkowo bardzo głośno mówi. Być może dziecko ma problemy ze słuchem.
 • Jeśli dwulatek nie różnicuje słuchowo niektórych głosek - b - p, d - t, c - cz, dź - ci i innych. Jeśli pokażesz dwa rysunki - bułkę i półkę - dziecko słysząc słowo bułka wskaże na półkę i odwrotnie. Być może słuch fonematyczny dziecka jest zaburzony.
 • Jeśli dwulatek mówiąc, ślini się, wykonuje dziwne ruchy językiem.
 • Jeśli dwulatek mówi przez nos i masz wrażenie, że jego nosek jest zatkany, a głos stłumiony.
 • Jeśli dwulatek wysuwa język między zęby podczas wymawiania niektórych głosek.
 • W 3 roku życia dziecko nadal nie buduje zdań
 • W 3 roku życia dziecko zastępuje głoski dziwie brzmiącymi, często nieprzyjemnymi dla ucha, dźwiękami.
 • W 3 roku życia dziecko ma kłopoty z płynną mową i podczas mówienia pojawia się coraz więcej dziwnych gestów, grymasów i min.


Przez długi czas zastępuje trudniejsze głoski łatwiejszymi, - gdy dwulatek zamienia r na j, nie powinniśmy się niepokoić. Jednak, gdy pięciolatek zastępuje r głoską j, należy skorzystać z porady logopedy.

Tekst  przygotowany w oparciu o materiały

neurologopedy Kingi Dąbrowskiej

Czynniki wpływające na opóźnienie rozwoju mowy u dzieci

Dziecko w brzuchu mamy już ok. 5 miesiąca ciąży rejestruje różnego rodzaju dźwięki. Przede wszystkim głos mamy i bicie jej serca, ale również głosy dochodzące przez powłoki brzuszne. Rozwój mowy następuje niezwykle szybko, już w okolicy pierwszych urodzin dziecko ze zrozumieniem powinno wypowiadać kilka wyrazów. Poznaj czynniki, które mogą opóźniać rozwój mowy.

Czytaj więcej: Czynniki wpływające na opóźnienie rozwoju mowy u dzieci

Rozwój mowy dziecka od narodzin do 7 roku życia

Dziecko poznaje świat, dzięki rozumieniu mowy, a umiejętność mówienia pozwala mu wyrazić swoje spostrzeżenia, pragnienia i uczucia. Podstawową wiedzę o tym, jak rozwija się mowa dziecka powinien posiadać każdy rodzic, aby umiejętnie kierować jej rozwojem.Bez tej wiedzy możesz dziecku zaszkodzić, wymagając tego, czemu sprostać nie może, czy też lekceważąc, przeoczając niepokojące sygnały. 

Etapy rozwoju mowy.

Rozwój mowy dziecka od narodzin do 7 roku życia dzielimy na cztery okresy: okres melodii, okres wyrazu, okres zdania i okres swoistej mowy dziecięcej.

Czytaj więcej: Rozwój mowy dziecka od narodzin do 7 roku życia

Zaproszenie do zabaw logopedycznych

       Mowa w dużej mierze wpływa na całokształt rozwoju dziecka, a szczególnie na jego powodzenie w szkole. Daje możliwość precyzyjnej komunikacji, stanowi narzędzie w zdobywaniu informacji, pozwala na wyrażenie swoich myśli, własnych opinii i uczuć. Poziom językowej komunikacji w dużej mierze determinuje możliwości człowieka.

       Sposób komunikowania się wpływa na sukcesy edukacyjne, zawodowe oraz stosunki z innymi ludźmi. Czasem koniecznym do szczególnie intensywnej pracy skierowanej na rozwój związany z mową jest okres przedszkolny. Zapraszam do wspólnej zabawy.